Pracovné portály a personálne agentúry v Prahe

Podľa portálu Pohovor.cz spojenie „Praha práce“ zadáva až 100 000 ľudí mesačne. Niet divu, že sa tu snažia mnohí rozbehnúť svoju kariéru, Praha totiž ponúka nespočet možností a má jednu z najnižších mier nezamestnanosti v Európe.

Pracovné portály. Ich výhody a nevýhody.

Väčšina z vás určite využíva pracovné portály, kde sa jednoducho a zdarma zaregistrujete a vyplníte si životopis. Niektoré z nich vám ponúknu virtuálneho asistenta (hlídacieho agenta/psa), ktorý vám na základe zvolených preferencií ponúkne potenciálne zaujímavé pracovné ponuky.

Pracovných portálov je v českej republike naozaj „habadej“. Medzi najznámejšie z nich určite patria Prace.cz, Jobs.cz, Profesia.cz, indeed.com, či napríklad dobraprace.cz. Ponuka je tu skutočne široká, málokedy sa však dozviete niečo viac o firme, ktorá prácu ponúka.

Dnes už existujú portály, ktoré vám umožnia nahliadnuť pod pokrievku inzerujúcich firiem prostredníctvom hodnotenia firmy, či samotného šéfa ich zamestnancami. Medzi ne patrí napríklad  winwinjob.cz, alebo  atmoskop.cz. Ak chcete byť súčasťou rozvoja začínajúcej firmy hľadajte na startupjobs.cz.

TIP:

Pokiaľ hľadáte špecializované zamestnanie, profesnú spoluprácu, či manažérsku pozíciu, nezabudnite si vytvoriť profil v profesnej sieti LinkedIn.com.

Výhodou pracovných portálov je možnosť aktívne sa zapájať a vyberať si z pracovných ponúk. Práve široká ponuka a veľké množstvo uchádzačov vám však zároveň ukrajuje z možností i času. Preto skúste hľadanie rozdeliť na čas stráveným hľadaním na zvolených portáloch a čas stráveným hľadaním priamo na stránkach firiem, alebo sociálnych sietiach.

Personálne agentúry ako možná úspora času

Mnoho ľudí služby personálnej agentúry nevyužíva a to je večná škoda. Nič vás to nestojí a do aktívneho hľadania vášho zamestnania zapojíte väčšie množstvo ľudí. Vyberajte však obozretne, nie každá agentúra musí byť spoľahlivá a seriózna. Viac o výbere personálnej agentúry nájdete v článku dobraprace.cz.

Personálnych agentúr v Prahe je skutočne nepreberné množstvo a je to len na vás pre ktorú sa rozhodnete. Ich zoznam nájdete tu.

Výhodou personálnych agentúr je dobrá orientácia na trhu práce a znalosť reálnych požiadaviek potenciálneho zamestnávateľa (v bežných inzerciách totiž firmy často hľadajú supermana, čím sa mnoho ľudí nechá odradiť).

Väčšinou sa do personálnej agentúry registrujete prostredníctvom oficiálnych stránok kde si zvolíte cielený okruh zamestnania a nahráte svoj životopis. Venujte tomuto kroku zvýšenú aktivitu, aj tu sa totiž môže stať, že skončíte nepovšimnutý v „prepadlisku dejín internetu“. Personálna agentúra nie je úrad práce a nie je povinná vám aktívne hľadať zamestnanie. Ideálne teda bude, ak si vás niekto všimne.

Aké sú nevýhody personálnych agentúr?

Nevýhodou personálnych agentúr je existencia medzičlánku pri hľadaní pozície. To v praxi znamená, že nekomunikujte ihneď so zamestnávateľom. Personalista mu navyše poskytuje vlastný pohľad na vašu osobnosť.

Ak si vás agentúra vyhliadne, pozve si vás na predpohovor, kde sa s vami bude chcieť porozprávať o vašich pracovných skúsenostiach, motivácii a predstavách o zamestnaní. Pripravte sa naň ako na skutočný pohovor a zistite si informácie o agentúre a ideálne i personalistovi, ktorý s vami pohovor povedie, napríklad prostredníctvom LinkedIn. Ak sa ho navyše spýtate na niečo z jeho profilu, bude to ukážka vašej všímavosti.

Niektorí personalisti si často viac všímajú tzv. soft skills, teda to ako vystupujete a pôsobíte na okolie, než reálne schopnosti. Tak trochu ako fetiš už dnes vyznievajú otázky typu: „kde sa vidíte za 10 rokov?“ alebo „aké sú vaše slabiny?“, ale ja na tie si prichystajte adekvátnu odpoveď.

Či sa už rozhodnete využiť niektorý z uvedených pracovných portálov, alebo služby personálnej agentúry necháme na vás. Dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli zorientovať sa na poli pracovných ponúk v Prahe a prajeme vám mnoho úspechov v kariére.

Podobné články