Výber vhodného podnájmu v Prahe býva časovo dosť náročné. Pripravili sme pre vás pár jednoduchých rád ako si hľadanie vhodného bývania uľahčiť.
1. Ako by mal vyzerať váš ideálny domov?
Pokiaľ si hľadáte len krátkodobý podnájom, určite sa dá uskromniť a žiť chvíľu v provizórnych podmienkach. Ak ale hľadáte miesto pre útulný domov, dôležité je ujasniť si, aký byt vlastne hľadáte. Zatvorte na chvíľu oči a predstavte si ako by také miesto podľa vás malo vyzerať.
Okrem samotnej veľkosti bytu, či dizajnu sa zamerajte i na praktické vlastnosti. Chcete vaňu, alebo sprchový kút? Bude vám chýbať výťah? Chcete aby súčasťou využívania bytu boli aj iné nebytové priestory? Potrebujete balkón? Skúste si pripraviť zoznam všetkých vašich preferencií a porovnajte si vaše očakávania s jednotlivými ponukami.
2. Koľko ste schopní platiť?
Cena je istotne jeden z najdôležitejších kritérií pri výbere podnájmu. Nejdite do ničoho riskantného a nechajte si nejakú rezervu. Ceny podnájmov v Prahe sú veľmi pohyblivé a v súčasnosti sa na nich podpisuje energetická kríza. V budúcnosti teda môžeme očakávať skôr navýšenie cien.
Praha je v rámci nájmov v Českej republike samozrejme najdrahšia. Ak ste si tu našli prácu, preferujete pekné prostredie, ale na Prahu zatiaľ nemáte, skúste sa poohliadnuť po bývaní v Stredočeskom kraji. Lacnejšie tiež vychádzajú pražské okrajové časti Kbely, Hostivař, Hostivice, alebo Černý Most.
Ak máte hlboko do kapsy, ale predsa chcete bývať v centre a jeho blízkom okolí, skúste ponuky so zdieľaným podnájom. Samozrejme za predpokladu, že vám nevadí prítomnosť iných ľudí. Obľúbené lokality pre tento typ bývania sú Vinohrady, Vršovice, Karlín, alebo Smíchov.
3. Lokalita a čo je dobré si o nej dopredu ujasniť
Ste extrovert, alebo introvert? Preferujete zvuky veľkomesta, alebo ste skôr milovníkom ticha? Chcete byť v centre diania a mať všetko po ruke, či uprednostníte večerné prechádzky v prírode? Ujasnite si v akom prostredí sa cítite ako doma. Pozornosť venujte aj dopravnému spojeniu, blízkej infraštruktúre a možnostiam voľnočasových aktivít.
4. Pri prehliadke bytu sa veľa pýtajte
Otázky, ktoré vás zaujímajú si ideálne pripravte dopredu. Pomocou nich si preveríte nielen nehnuteľnosť, ale aj samotného predajcu, či realitného agenta. Seriózny predajca vám určite nebude zatajovať nedostatky nehnuteľnosti pokiaľ sa ho na ne priamo spýtate.
Pýtať sa môžete i potenciálnych susedov, ako sú spokojní s danou lokalitou, technickou vybavenosťou budovy, ako prebieha upratovanie spoločných priestorov, alebo či sa v budove nenachádza prípadný záškodník.
Nezabudnite, že prvý dojem je dôležitý a aj vy sa na prehliadku pripravte tak, aby ste na nájomcu pôsobili seriózne. Pokiaľ vás bývanie nadchne, snažte sa komunikovať a vysvetliť, prečo práve vy by ste boli vhodným kandidátom. Pripravte sa tiež na otázky ohľadom príjmov, exekúcií a dlhodobej schopnosti platiť za nájom. Na domáce zviera, fajčenie, či deti by sa vás zo zákona nájomca pýtať nesmie, ale realita býva často odlišná.
5. Dobrá zmluva je základ
Či už pôjdete do podnájmu cez realitku, alebo priamo cez majiteľa, určite venujte pozornosť zmluvným podmienkam podnájmu. Podpísať zmluvu môžete na dobru určitú i neurčitú. Po skončení platnosti zmluvy na dobu určitú, môžete jej platnosť predĺžiť podpisom dodatku, či nového dokumentu, alebo môže dôjsť k automatickému predĺženiu nájmu.
Zmluvu na dobu určitú nejde vypovedať bez zákonného dôvodu (napríklad porušenie zmluvných podmienok). K nájmu na dobu neurčitú sa viaže trojmesačná výpovedná doba. Zmluva môže tiež priamo zjednávať podmienky k navyšovaniu nájomného zo strany majiteľa. Prípadné zvýšenie ceny nájmu by nikdy nemalo presiahnuť 20%.
Všímajte si podmienky a povinnosti nielen vaše, ale aj samotného nájomcu. Súčasťou zmluvy by ideálne mal byť i predávací protokol, ktorý jasne vymedzí za aké predmety v byte preberáte hmotnú zodpovednosť.