5 top lokalít v Prahe kam si zájdete za prírodou a za športom

Praha je skutočne „zemský ráj to na pohled“.  Okrem bohatej histórie a kultúrnych pamiatok ponúka aj množstvo zelene pre milovníkov prírody a outdoorových aktivít. Vybrali sme pre vás 5 lokalít kde sa nadýchate čerstvého vzduchu, užijete si prechádzky v prírode a zrelaxujete ducha i telo. Tak neseďte doma a vyberte sa spoznávať krásy pražskej prírody.

Prírodný park Prokopské a Dalejské údolí

Určite si pamätáte scénu z filmu Pelíšky, kde cieľ znel jasne – „zlikvidovat muže s koženou brašnou“. Natáčala sa a u skalného jazierka pod strmou vápencovou skalou na jednom z najromantickejších miest Prokopského údolia.

Územie „Prokopáku“ sa rozprestiera v údolí Dalejského potoka medzi časťami Nové Butovice, Řeporyje a Zlíchov. Uprostred sídlisk a ruchu mesta sa tak razom ocitnete v oáze kľudu.

Ak ste fanúšikom dôb prehistorických, skúste si napríklad nájsť vlastného trilobita. Uprostred údolia nájdete bývalé lomy s vrstvami vápenca z obdobia devónu s významnými paleontologickými objavmi. Jedným z nich je lom Mušlovka, ktorého dno je i dodnes  náleziskom mnohých skamenelín.  Archeologicky významným patria aj nálezy historického osídlenia, napríklad Butovické hradiště. Ak si chcete vychutnať nádherný výhľad na Prahu, určite vystúpajte údolím až na vyhliadku Ctirad na Dívčích hradech. Odtiaľ je možné pokračovať k stanici metra Radlická.

Vyberte sa sem ak si chcete odpočinúť od civilizácie, alebo zabehať si na skutočne čerstvom vzduchu.

Prírodný park Šárka – Lysolaje

Skutočný prírodný klenot, ktorý nájdete na severozápade Prahy smerom k pražskému letisku. Ukrýva sa v ňom celkom 6 chránených území. Hlavnú osu tvorí Šárecký potok smerom od Divokej Šárky popri prírodnej pamiatke Zlatnice a Podbalských skalách až k zrúcanine Baba, kde sa vlieva Vltavy.  Poprechádzať sa môžete aj pozdĺž Litovického a Kruteckého potoka.

Osviežte sa v lete na prírodnom kúpalisku Ďžbán, alebo si zaplávajte na kúpalisku Divoká šárka, ktoré je napájané vodou priamo z potoka. K dispozícii vám budú i detské ihriská, športoviská i stánky s občerstvením a reštaurácie. V zime si Šárku obľúbili hlavne bežkári.

Väčšina návštevníkov svoju trasu začína u známeho reťaza s rýchlym občerstvením Mc Donald´s u autobusovej zastávky Divoká Šárka.

Stromovka (Královská obora)

Ak neviete kam narýchlo vyraziť s deťmi aby si vybili baterky a vy načerpali stratenú energiu, alebo len hľadáte miesto na piknik v blízkosti centra, vyskúšajte rozľahlý mestský park Stromovka. Nájdete ho v pražských Holešoviciach, hneď vedľa výstaviska.

Okrem krásnej prírody a náučného chodníka tu na vás čaká i bohaté zázemie pre rodiny s deťmi. V hornej časti Stromovky nájdete obľúbené detské ihrisko Kaštánek. Milovníci dobrého jedla určite ocenia 4 piknikové zázemia s grilom.

Milovníci vesmíru možu pobyt v prírode spojiť s návštevou planetária. Park je pre svoj nenáročný terén obľúbený rekreačnými bežami a korčuliarmi.

Prírodný park Drahaň – Troja

Do pražskej Troje nemusíte len v prípade, že chcete do ZOO. Pozdĺž Vltavy sa tu ťahá prírodný park, ktorý má ideálne predpoklady pre cykloturistiku. Užite si jazdu na bicykli, či na kolieskových korčuliach a kochajte sa výhľadom na rieku Vltavu.

Výhľadom sa tiež môžete kochať z vrcholu prírodnej pamiatky Veľká skala, ktorá vznikla v dávnych časoch na dne starohorného mora.   

Prírodný park Klánovice – Čihadla

Tento najväčší pražský prírodný park sa rozprestiera medzi obcami Klánovice a Horní Počernice. Na svoje si tu prídete ak hľadáte skutočný pokoj a odpočinok. Park ponúka skvelé možnosti pre bežcov, milovníkov cyklistiky a jazdy na koni. Nájdete tu niekoľko rybníkov, medzi nimi aj Počernický rybník, ktorý si v Prahe drží prvenstvo čo do veľkosti.

TIP

Ak máte chuť na trochu zelene, ale nechce sa vám ďaleko, prečítajte si náš článok o pražských parkoch v blízkosti centra.

Podobné články