7 najkrajších parkov v blízkosti centra. Kde sa pokocháte nádherným výhľadom?

Letenské sady

Vyrazte sem pokiaľ máte chuť vychutnať si deň pod korunami stromov v duchu veľkomesta. „Letná“ je 2. najväčší park v Prahe, ktorý je veľmi obľúbený domácimi i turistami. Spoznáte ju už z diaľky podľa 25 m vysokého metronómu od Vratislava Karla Nováka, ktorý tu stojí od roku 1991 a je dnes známou turistickou atrakciou. Jeho plošina je veľmi obľúbená najmä skateboardistami. Pre deti sú tu k dispozícii detské ihriská.

Ďalšou obľúbenou pamiatkou Letnej je Letenský zámeček z roku 1863, ktorý prevádzkuje reštauráciu.  Ak nemáte veľký hlad nájdete tu aj stánky s malým občerstvením. Zastavte sa a poseďte si tu pri pivku či kofole a kochajte sa majestátnym výhľadom na historickú Prahu.    

Prejsť sa tiež môžete nadväzujúcimi Chotkovými sadmi u Pražského hradu až na samotný Pražský hrad, či zísť schodiskom až k nábrežiu Vltavy a vydať sa smerom k Starému Městu.

Vyšehrad

Národná kultúrna pamiatka a pevnosť Vyšehrad, ktorej história siaha až do 10. storočia je obklopená nádhernými sadmi a rozsiahlym parkom. Vypína sa ako jedna z hlavných dominánt Prahy na skalnatom vyšehradskom návrší nad pravým brehom Vltavy. Vychutnáte si tu prepojenie bohatej pražskej histórie, prírody a nádherných výhľadov na Prahu.

Prejdite sa krížom krážom Karlachovými a Štulcovými sadmi či parkom pod Hradbami a nasajte ducha histórie pri bazilike sv. Petra a Pavlarotunde sv. Martina. Súčasťou areálu je aj Vyšehradský cintorín a pamätník Slavín, kde je pochovaných mnoho českých velikánov a umelcov.

Ak už máte dosť chodenia, občerstviť sa môžete v Hospůdke na hradbách, ktorá stojí priamo na obvode hradieb Vyšehradu a poskytuje tak netradičný výhľad na Nuselský most a Nové Město.

Grébovka

Krásny a rozsiahly park na pražských Vinohradoch známy tiež ako Havlíčkovy sady vás prenesie do dôb renesancie. Nájdete tu fontánu u umelo vytvorenej jaskyne Grotta, ktorá je pre svoj fotogenický potenciál obľúbeným miestom fotografov.

Par na relax využíva mnoho ľudí z okolia Vinohradov, ktorí si sem často zájdu napríklad na rodinný piknik, alebo na kávu v záhradnej kaviarni Pavilon Grébovka. Ak ste milovníkom vína, určite si nenechajte ujsť návštevu vinárne Altán Grébovka, ktorý vám okrem kvalitných miestnych vín ponúkne aj nádherný výhľad na okolité vinice. V areáli parku sa často konajú i rôzne gastronomické festivaly.

Súčasťou areálu je niekoľko detských ihrískbasketbalové ihrisko.  

Petřín a sady pod Petřínem

Ako o Petříně spieva český spevácky poklad Lucka Bílá „láska je láska, když choděj kluci s holkama…“, Petřínske sady skutočne navodzujú romantickú atmosféru a sú obľúbené zamilovanými pármi z celého sveta.

Romantikmi obzvlášť vyhľadávaný je ružový sad, ktorý nájdete na náhornej petřínskej plošine hneď vedľa Petřínskej rozhľadne. Nádherný výhľad na Pražský hrad, Malú stranu a Staré město aj intímnu atmosféru pri večeri si vychutnáte v reštaurácii Nebozízek uprostred Petřínskeho parku.

V areáli tiež nájdete ovocný sad s viac než 2100 ovocnými stromami, Seminářskou záhradu, či deťmi obľúbené zrkadlové bludisko. Výhľadom na hviezdnu oblohu sa môžete pokochať v Štefánikovej hvezdárni, ktorej súčasťou je i menšie astronomické múzeum.

Riegrovy sady

Raj hipsterov. Aj tak by sa dal nazvať menší park v srdci pražskej štvrte Vinohrady. Mladí ľudia z okolia sa tu schádzajú s piknikovými košíkmi aby si pri západe slnka vychutnali priam pohľadnicový výhľad na historickú Prahu.

Výnimkou nie sú spontánne súkromné párty na trávnatej ploche pod holým nebom a konzumácia rozmanitých omamných „elixírov“. Nájdete tu však aj tiché zákutia, obľúbené napríklad milovníkmi mestského opaľovania, detské ihrisko pre rodiny s deťmi, alebo „pražákmi“ veľmi obľúbený PARK OpenAir pub, kde nájdete niekoľko stánkov s občerstvením a v zime vyhrievaný stan, či klzisko. Často sa tu organizujú koncerty, či športové prenosy.

Kampa

Ostrov medzi Vltavou a jej ramenom Čertovka a priliehajúci park na malebnej Malej strane vám ponúkne romantické prechádzky popri Vltave s výhľadmi na Prahu a Karlov most. Oblasť Čertovky je obzvlášť čarovná a často označovaná ako pražské Benátky.

Park poskytuje dostatočne veľkú trávnatú plochu na relax, či piknik s rodinou a priateľmi. Atrakciou je „Lennonova zeď“ kde umelci z celého sveta vzdávajú hold zavraždenému Johnonovi Lennonovi a vyzývajú k mieri. Cestovateľský server VirtualTourist vyhlásil Kampu za druhý najkrajší mestský park sveta.

Vítkov

Vrch ktorému dominuje národný pamätník Vítkov s monumentálnou sochou Jána Žižku na koni, je obklopený rozsiahlym parkom. Ideálne riešenie ak ste nadšencom histórie a chcete spojiť prechádzku v prírode s návštevou pamätníka. Odmenou vám môže byť káva v kaviarni s panoramatickým výhľadom na celú Prahu.  

Park je novo zrekonštruovaný a poskytuje niekoľko detských ihrískrelaxačných zón s lavičkami, či lehátkami.

Podobné články