Ako si nájsť prácu v Prahe? 7 tipov ktoré vám uľahčia hľadanie.

Hľadáte si prácu v Prahe a nedarí sa vám aj keď ponúk je na internete nespočetne? Alebo sa do Prahy len chystáte a chceli by ste vedieť ako na to? Máme pre vás 7 tipov ako si zefektívniť hľadanie vášho vysnívaného zamestnania.

1. Rozhodnite sa čo chcete robiť

Čas sú peniaze a preto ho netreba strácať neefektívnym a zdĺhavým preberaním sa všetkými pracovnými pozíciami. Aby ste si urýchlili hľadanie, ujasnite si čo presne chcete robiť, čo vás potenciálne môže baviť a k čomu splňujete požadovanú kvalifikáciu. Väčšina pracovných portálov ponúka funkciu filtra, kde si jednoducho nastavíte požadované kritériá vášho budúceho zamestnania.

2. Viete kde a ako hľadať pracovné pozície

V Prahe existuje nespočetné množstvo pracovných portálov a personálnych agentúr, kde sa môžete registrovať a nahrať si svoj životopis. Nečakajte však, že sa vám ponuky pohranú samé od seba. Bez vašej aktivity to nepôjde. Preto aktívne odpovedajte na inzeráty ktoré vás zaujmú. Portálom pre hľadanie zamestnania sa vo svojom článku bližšie venuje mampohovor.cz.

Hľadať okrem pracovných portálov môžete aj na sociálnych sietiach, pozor ale na podvodníkov a falošné účty. Určite nikomu neposielajte svoje osobné informácie, životopis, či fotogtafie cez facebook a iné nedôveryhodné médiá. Každá solídna firma má svoje webové stránky, či firemný email a jej existenciu si viete jednoducho overiť na internete.  

3. Nenechajte sa odradiť požiadavkami

Je to tak. Niektoré firmy si nedovidia na špičku nosu a hľadajú nemožné. Vždy zvážte, či sú požiadavky na danú pozíciu adekvátne. Ak vám vyšlo nie, zaručene ich nebude spĺňať 90% ďalších uchádzačov a tak smelo do toho.

4. Vytvorte si zaujímavý životopis

Jedna z najdôležitejších a najviac podceňovaných požiadaviek pri hľadaní zamestnania. Samozrejme, ak životopis potrebujete len ako formalitu k už takmer získanej pozícii, môžete využiť šablónu, kde si ho vytvoríte za pár minút.

Na nete tiež existuje nespočetné množstvo návodov ako napísať štruktúrovaný životopis. Takmer všetky však majú jeden spoločný menovateľ – nuda! A tá sa dnes už nenosí. Ak chcete aby váš životopis nezapadol medzi ďalšími tisíckami podobných, musíte mu dodať šarm.

Snažte sa od ostatných odlíšiť a zdôrazniť vaše silné stránky. Bezchybný pravopis je samozrejmosťou. Dôležité informácie smerujte do hornej časti životopisu. Ak sa jedná o kreatívnu pozíciu, nebojte sa ani farieb. Ale všetkého s mierou, nezabúdajte, že v jednoduchosti je krása. Inšpirácie na životopisy nájdete tu.

5. Motivačný dopis nie je len formalita

Niekedy si ho firma, či personálna agentúra priamo vyžiada spoločne so životopisom. Ak tomu tak nie je, aj tak by ste sa mali aspoň emailom stručne predstaviť a vysvetliť svoj zámer na danej pozícii pracovať. Prečo ste práve vy vhodný kandidát? Čo vás motivuje odpovedať práve na túto ponuku?

Aj motivačný dopis by mal dodržať istú štruktúru. Doležitý je originálny a pútavý úvod. Dajte si záležať a popracujte na štylistike. Vyvarujte sa ťažkopádnosti, píšte uvoľnene a myslite na čitateľa. Viac o motivačnom dopise sa dozviete v tomto článku.

Ak ste kreatívna a komunikatívna povaha, nič vám nebráni zájsť ešte ďalej a namiesto motivačného dopisu nahrať motivačné video.

6. Pripravte sa na pohovor

A to aj na možnosť, že časť z neho prebehne v Češtine. Väčšina zamestnávateľov so slovenčinou problém nemá, i tak si však radi overia, či českému jazyku rozumiete, prípadne v ňom viete komunikovať. Nemusíte sa však báť, mierne „slovakizmy“ sú očakávané a často i navodia uvoľnenú atmosféru. Ak chcete rozpustiť stres hneď v úvode, môžete si pripraviť tzv. „small talk“, uvedomte si ale, že balansujete na tenkom ľade, nie každý má totiž zmysel pre humor. Preto ak sa pre podobný krok rozhodnete, radšej sa vyhnite vtipkovaniu.

Ako sa na pohovor pripraviť zhrnula napríklad personálna agentúra Grafton. O tom aké najčastejšie otázky očakávať a ako na ne reagovať sa dozviete v tomto článku.

7. Nezabudnite na úsmev

Prvý dojem je dôležitý! Snažte sa pôsobiť priateľsky a uvoľnene a pozdravte sa každému koho vo firme stretnete. Dostavte sa vždy približne v 5 minútovom predstihu. A hlavne, zbytočne sa nestresujte, veď nejde o život. S úsmevom na perách sa i práca hľadá ľahšie.

Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli zorientovať sa v základných bodoch pri hľadaní nového zamestnania a prajeme vám úspešný začiatok vašej novej kariéry.

Podobné články

Comments

Comments are closed.