Ako si vybrať materskú škôlku v Prahe?

Horúca téma všetkých mamičiek. Kedy dať dieťa do škôlky? Štátna, alebo súkromná škôlka? Na základe čoho sa rozhodnem, ktorá škôlka je pre moje dieťa najlepšia?  Spoločne sa teraz pozrieme na hlavné kritériá pri výbere a možnosti, ktoré nám Praha poskytuje.

               „Od akého veku je možné umiestniť dieťa do škôlky? A kedy je to ideálne? “  

V zásade platí, že ak sa dieťa hrá i samostatne a dokáže nadväzovať sociálnu interakciu, teda sa aktívne hrá s inými deťmi, nemal by byť problém s jeho umiestnením do škôlky. Väčšinou sa jedná o deti od 3-och rokov.  

Môžete sa však ocitnúť v situácii, že škôlku budete potrebovať skôr. Niektoré štátne škôlky prijímajú deti od 2-och rokov, musíte však splňovať kritériá tak, aby sa dieťa bolo schopné v kolektíve rýchlo adaptovať. Pokiaľ tieto kritériá nesplňujete, na výber máte celú škálu súkromných škôlok.

Od 6-tich mesiacov môžete dieťatko umiesntiť do jaslí, vek nástupu sa však mení podľa kritérií konkrétneho zariadenia. Zoznam jasličiek a ich kritérií nájdete tu.

Pozor! V Česku máte povinnosť zapísať dieťa do škôlky najneskôr od 5-teho roku veku dieťaťa, aby začalo predškolskú prípravu.  Ak tak neurobíte, hrozí vám priestupkové konanie.

Je lepšia štátna alebo súkromná škôlka?

Pokiaľ vám to financie dovoľujú, zvážte obe varianty. Štátna škôlka je výhodná najmä z finančného hľadiska a zvyčajne do nej nemáte veľmi ďaleko. Kompletný zoznam štátnych škôlok v Prahe nájdete tu. Počet detí v triede je však zvyčajne vyšší a introvertnejšie povahy môžu mať vo veľkom kolektíve problém. Bohužiaľ, v posledných rokoch majú štátne škôlky obmedzenú kapacitu a tak sa na vás nemusí dostať miesto, napríklad v prípade, že nepracujete, alebo ste doma s mladším súrodencom.

Výhodou súkromných škôlok je ich rozmanitosť a individuálny prístup. Môžete tiež vyberať z rôznych vzdelávacích prístupov a smerov. Určite však nie vždy platí rovnica, že súkromná škôlka = dobrá škôlka.

Na výber máte s výukou v cudzom jazyku, bilingválne, či cirkevné škôlky, zariadenia s Montessori Walfdorskou pedagogikou, pre deti, ktoré preferujú pobyt na čerstvom vzduchu sú zriadené lesné škôlky. Niektoré zariadenia sú schopné zabezpečiť i špeciálne stravovanie. Ponuka je široká, zoznam nájdete napríklad tu.

               „Na čo sa pri výbere zamerať a ako viem, či je škôlka dobrá? “

Zásadným kritériom je lokalita, nechcete predsa každé ráno s dieťaťom jazdiť cez celú Prahu. Navyše, v škôlke, ktorá je blízko bydliska si dieťa ľahšie nájde kamarátov, s ktorými sa môže stretávať i cez prázdniny. Poobzerajte sa teda po škôlkach v blízkom okolí.  

Výber si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Vyhľadajte si informácie o tom či má škôlka za sebou nejaké úspechy, ako dlho v Prahe pôsobí, aké sú reakcie a referencie ostatných rodičov.

Pokiaľ sa vám škôlka pozdáva, určite platí, že lepšie je raz vidieť než dvakrát počuť. Dohodnite si osobné stretnutie a zoberte so sebou i „mrňousa“.

Všímajte si prostredie, čistotu, veľkosť triedy. Veľmi dôležité je sledovať správanie detí, ale hlavne učiteľov. Potrápte riaditeľa otázkami o tom ako prebieha spolupráca s rodičmi. Spýtajte sa tiež na denné aktivity, či možnosti a formu stravovania.

 

Informácie o zápise ma každá škôlka uvedené na svojich webových stránkach. Väčšinou zápis prebieha v priebehu apríla, alebo mája.

               „Koľko to bude stáť?“

U štátnych škôlok zaplatíte zhruba od 800,-kč do 1200,- kč vrátane stravného. Súkromné škôlky majú individuálny systém financovania, školné sa môže pohybovať od 2000,- kč až nad 10 000,-kč mesačne.

Zistite si, či škôlka nie je súčasťou dotačného programu, alebo neposkytuje v individálnych prípadoch zľavy na školnom.  

Jeden z rodičov si tiež každoročne môže uplatniť na daniach tzv. školkovné.

Podobné články