Kam v Prahe na halušky a slovenské špeciality

Takmer každý Slovák, ktorý sa vybral hľadať šťastie do sveta s tým pocitom občas bojuje. Dostaneme neprekonateľnú a neutíchajúcu chuť na naše nezameniteľné, tradičné pochúťky ako od mamičky. Našťastie, v Prahe je hneď niekoľko miest, ktoré vám pomôžu vyhnať tohto „chrobáka“ z hlavy bez toho, aby ste hneď vyťahovali hrnce a ušpinili si zásteru.  

Kam na haluškovicu?

Hotel a restaurace Hormeda

Halušky, halušky a opäť raz halušky. V pražskom Břevnove nájdete reštauráciu s domácimi, ručne hádzanými haluškami. Ich výrobu reštaurácia zahájila už v roku 1994 a dodnes používa nepasterizovanú bryndzu. Na výber máte hneď niekoľko druhov – bryndzové, formanské, špenátové, ale aj netradičné šampiňónové. Milovníci tradičných slovenských dezertov si tiež prídu na svoje, reštaurácia totiž ponúka halušky s makom a cukrom. Aj keď reštaurácia považuje halušky za špecialitu svojej kuchyne, ponúka na výber aj z tradičných českých jedál. Čapuje sa Plzeň a v lete je k dispozícii posedenie na terase.

Hostinec u zlaté kotvy

Ozajstní milovníci slovenskej a maďarskej kuchyne si určite prídu na svoje v tejto rodinnej reštaurácii na pražskom Vyšehrade. Pochutnať si môžete nielen na haluškách, či bryndzových pirohoch, ale napríklad i na domácich langošoch. Z polievok Slovákov určite zaujme tradičný demikát a kapustnica. Posedenie je jednoduché, v tradičnom štýle, ideálne pre posedenie s kamarátmi. Vybrať si tiež môžete zo širokej ponuky čapovaných pív a rumov.

Slovenská koliba

Na Anenskej ulici v pivnici priamo v centre Prahy sa ukrýva Slovenská koliba, ktorá vás atmosférou v okamihu prenesie do rázovitých kútov Slovenska. Skúsenosti má i s organizovaním „haluškovice“ alebo fašiangových zábav. Okrem českých pivných klasík si tu môžete vychutnať aj tradičné slovenské pivo Urpiner, Šariš, Zlatý Bažant, Kelt, Corgoň a Smädmý Mních. K pivku vám určite urobia radost obľúbené DRU tyčinky, alebo tradičné chrumky.

Restaurace u Skřetů

V pražských Holešovicích na ulici Milady Horákové nájdete ďalšiu, Slovákmi veľmi obľúbenú reštauráciu, ktorá vás pohostí nielen haluškami, sladkými a bryndzovými pirohami, ale tiež šúľancami a mäsovými slovenskými špecialitami. Na výčape nájdete výber niekoľkých slovenských i českých pív. To všetko za priaznivé „ľudové“ ceny. Tak ako? Skúsite sem s Ľudom zájsť na pivko.

U Čiriny

Kúsok od Karlovho námestia nájdete reštauráciu, ktorú v roku 1998 založila pani Čirina Košíková, osobná kuchárka prezidenta Václava Havla. Jej menu je postavené na tradičných receptoch bývalého Rakúsko-Uhorska, halušky, či strapačky preto nesmú chýbať. Či ich pani Čirina zvláda s gráciou skúste posúdiť sami. Ak vďaka nám už halušiek máte plnú hlavu, skúste maďarský paprikáš, alebo tradičnú českú „pani svíčkovou“ pripravovanú z pravej sviečkovice.

Bullerbyn

Skutočnú cestu okolo sveta ponúka menu tejto Vinohradskej reštaurácie. V menu nájdete špeciality Francúzskej, Anglickej, Švédskej, Arabskej, či ukrajinskej kuchyne a my sme radi, že sa nezabudlo ani náš národný kulinársky skvost – halušky s bryndzou.

Malostranská Beseda Pivnica

Známa česká klasika, ktorá ponúka posedenie v pivnici na pražskej Malej strane chce očividne prilákať i Slovákov. Bryndzové halušky zaradila medzi svoje tradičné špeciality.

Veríme, že vám naše tipy pomôžu a aj v Prahe si nájdete svoj obľúbený podnik so slovenskými pochúťkami. Neostáva nič iné len zaželať vám dobrú chuť!

Podobné články