Covid-19 a podmienky pre vstup do ČR

Cestovanie v dobe pandémie si vyžaduje opatrenia, v ktorých je zdanlivo zložité sa orientovať. Pokiaľ nestojíte o protichodné informácie a nevyžiadané rady do života, vyhnite sa diskusiám na sociálnych sieťach a stavte na dôveryhodné zdroje informácií, platnosť aktuálnych opatrení si veľmi jednoducho overíte sami.

Vycestovanie a vstup do ČR sú podmienené ochrannými opatreniami ministerstva zdravotníctva ČR, ktoré sa však menia vzhľadom k aktuálnej epidemiologickej situácii. Ministerstvo nariadenia vydáva vždy s niekoľkodňovým predstihom, preto doporučujeme overiť si ich aktuálnosť minimálne 48 hodín pred plánovaným návratom.

Krajiny podľa rizika nákazy a podmienky návratu

Podmienky návrtu do ČR veľmi prehľadne zaznamenáva tzv. cestovateľský semafor, ktorý rozdeľuje krajiny podľa miery rizika nákazy na krajiny s nízkym rizikom (zelená farba), stredným rizikom (oranžová farba), vysokým rizikom (červená farba) a veľmi veľkým rizikom (tmavočervená farba). Podmienky pre vstup podľa jednotlivých farieb určuje tabuľka pravidiel vstupu a návratu.

Zohráva úlohu druh zvolenej dopravy?

Opatrenia sa môžu líšiť v závislosti na druhu zvolenej dopravy. Pri použití leteckej dopravy poskytuje informácie i zvolená letecká spoločnosť. Pri cestovaní individuálnou dopravou môžete mať výnimku z testovania.

Oficiálne dokumenty ktoré pri kontrole musíte predložiť

Pred vstupom do Česka je nutné vyplnit tzv.příjezdový formulář. Táto povinnosť sa nevzťahuje na osoby cestujúce výlučne individuálnou pozemnou dopravou. Všetky podrobnosti a výnimky z opatrení nájdete v aktuálnom platnom nariadení ministerstva (odkaz na dokument).

V prípade, že cestujete so zahraničným certifikátom o očkovaní, informácie o ich uznávaní nájdete tu.

Stále mám neujasnené informácie, kde sa informujem priamo?“

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, informovať sa môžete emailom na cestovani.covid19@mvcr.cz. Počítajte však s dlhšou dobou spracovania a to minimálne 72 hodín od odoslania e-mailu. Ministerstvo tiež zriadilo telefonickú informačnú linku na čísle 1221, pre zahraničné volania +420 226 20 1221.

V súčasnosti výhody v cestovaní a výnimky z povinného testovania poskytuje očkovanie. Všetky aktuálne informácie o očkovaní a zoznam očkovacích miest v ČR nájdete na portáli uzis.cz.

Prípadné karanténne opatrenia vždy diskutujte s príslušnou hygienickou stanicou (podľa súčasného miesta pobytu).

Informácie k podmienkam vstupu do jednotlivých štátov majú k dispozícii jednotlivé zastupiteľské úrady v daných krajinách, alebo ministerstvo zahraničných vecí. V prípade nutnosti testovania metódou RT-PCR všetky odberové miesta nájdete na stránkach Ústavu zdravotnických informácií a statistiky.

Na záver prikladáme dôležité kontakty MZCR a prajeme šťastnú cestu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.