Ako na zápis do školy a čo o ňom potrebujete vedieť

Už sa to vášmu prckovi kráti? Čas bezstarostných hier vystrieda svet povinností a úloh. Prechod na školskú dochádzku je zásadná zmena pre každé dieťa, preto ho nepodceňte. Kedy však viete, že je ten správny čas? A čo všetko k zápisu do školy budete potrebovať? Pokúsime sa vám priblížiť ako zápis v Česku prebieha a kedy je vhodné uvažovať o odklade.

Začiatok povinnej školskej dochádzky je definovaný začiatkom školského roku, ktorý nasleduje po dni keď dieťa dovŕšilo 6 rokov. V tomto veku má škola povinnosť dieťa do školy zapísať a to aj v prípade, že vám bol navrhnutý odklad. O dostatočnej zrelosti dieťaťa teda rozhoduje výhradne rodič.

Deti narodené v období septembra až decembra môžete priviesť k zápisu tiež, škola si však sama rozhodne o tom, či sú na školské povinnosti dostatočne pripravené a môže vás odmietnuť. Najneskôr musíte dieťa do školy zapísať v školskom roku, ktorý nasleduje po dni keď dieťa dovŕšilo 8 rokov.

Zápis ako dôležitý krok vpred  

Pre každé dieťa je nástup do školy niečím novým a nepoznaným, niečím čo ho posúva „vyššie“. Vie, že sa veľa naučí, dostane krásnu aktovku, nájde si nových kamarátov a teší sa na to. Ako však spoznáte, že je dieťa dostatočne pripravené? Dieťa by malo mať dobre vyvinutú grafomotoriku, zvládať zásady slušného správania, rozlišovať pravú a ľavú stranu, či zvládať počúvať s porozumením. Na internete nájdete mnoho doporučení a cvičení. Berte ich však s rezervou a pokiaľ má s niektorými úlohami dieťa problém, hlavne nepanikárte. Každé dieťa je iné a potrebuje v nejakej sfére rozvoja viac času. Dôležitá je celková sociálna interakciasnaha učiť sa.

Kedy a ako zápis prebieha

Zvyčajne sa zápis koná v apríli, konkrétny dátum nájdete na webových stránkach vybraných škôl. V prípade, že vám termín nevyhovuje, škola si s vami dohodne náhradný termín.

K zápisu si zoberte rodný list dieťaťa a váš doklad totožnosti a prípadné dokumenty o odklade, na mieste potom vypíšete žiadosť k prijatiu k základnému vzdelávaniu. Po absolvovaní formálnej časti sa dieťa zúčastní krátkeho rozhovoru s pedagógom, nemusíte sa však obávať, určite sa nejedná o skúšanie a vždy prebieha v priateľskom duchu.  

Kde môžem dieťa prihlásiť k vzdelávaniu?

Prihlášky si môžete podávať na ktorúkoľvek zo základných škôl, i na viac súčasne. Štátne školy v Prahe však majú často obmedzené kapacity a prednostne berú uchádzačov podľa miesta bydliska. Preto si zistite ktorá je vaša spádová škola a pokiaľ sa vám nepozdáva, poobzerajte sa po iných možnostiach.

               „Navrhli nám odklad. Ako mám postupovať“

V prvom rade zvážte, či je odklad skutočne potrebný. Aj učiteľka v materskej škôlke sa môže občas mýliť. Ak však o odklade uvažujete, musíte pred začatím zápisu navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu. Výsledok vyšetrenia je vždy len orientačný a rozhodnutie je na vás.

V prípade, že ste sa pre odklad rozhodli, stiahnete si na stránkach vybranej školy žiadosť o odklade a prinesiete so sebou doporučene z pedagogicko-psychologickej poradne. Počas odkladu nemusí viac dieťa navštevovať materskú škôlku, ale môže absolvovať tzv. prípravnú triedu ZŠ.

Podobné články