Vlakom po Prahe a na Slovensko

Praha je bezpochyby najdôležitejším železničným uzlom v Čechách s významným medzinárodným dosahom. Mesto pomerne dobre využíva vybudovanú železničnú sieť i v mestskej doprave, čím výrazne urýchli váš pohyb z okrajových častí do centra.

Vlaky ako súčasť mestskej integrovanej dopravy

V Prahe je vytvorený systém liniek S. Využívajú sa na spojenia s okrajovými časťami Prahy a obcami priliehajúceho Stredočeského kraja. Vlakové súpravy sú modernizované, veľkou výhodou oproti bežnej doprave je komfort a klimatizácia.

               „S akým lístkom môžem po Prahe cestovať vlakom?“

Na územie Prahy sa vzťahujú 4 tarifné pásma (P1, P2, 0 a B). Ak cestujete len v okruhu týchto pásiem, kúpite si lístok na základe platného  cenníka PID, prípadne jazdíte s platným kupónom. Pokiaľ cestujete mimo pražský región (linky R), riadite sa cenníkom na základe počtu prekročených pásiem. Zdarma prepravíte bicykel, detský kočík, alebo psíka, za kufor si však priplatíte.

               „Kde si kúpim lístok alebo vyhľadám spojenie?“

Zoznam predajných miest nájdete na stránkach Pražskej integrovanej dopravy. Dopravný poriadok je k dispozícii online. Presné vyhľadanie spojenia aj s prípadnými prestupmi umožňuje stránka idos.cz.

Vlakom na Slovensko

České dráhy pre cestu na Slovensko ponúkajú pravidelné priame spojenia Eurocity do Bratislavy, Žiliny, Popradu a Košíc. Do Košíc sa najrýchlejšie dostanete spojením SC Pendolino Košičan. České dráhy poskytujú aj lôžkové vozne vo vlakoch Euronight. Oplatí sa kúpiť si zvýhodnený lístok „včasná jízdenka Evropa“.

Súkromnými prepravcami poskytujúcimi priame spojenia na Slovensko sú v súčasnosti RegiojetLeo Express. Obe spoločnosti ponúkajú zvýhodnený vernostný program, palubný servis a možnosť priplatiť si za vyšší komfort.

V prípade Regiojetu palubný servis nie je garantovaný v cene lístka a tak nech vás neprekvapí, keď vás v prípade nedostatku personálu nikto neobslúži. Výhodou tejto spoločnosti sú nočné vlaky s možnosťou lôžkových kupé.

Podobné články