Cestujeme MHD v Prahe

Pokiaľ rovnako ako ja pochádzate z malého slovenského mesta so 4-mi linkami miestneho autobusu, doprava v Prahe vo vás spočiatku môže vyvolávať pocity úzkosti. Obavy však nie sú na mieste. V skutočnosti ide o veľmi jednoduchý systém, ktorý je v rámci Európy hodnotený ako jeden z najprehľadnejších a najspoľahlivejších.

Pražská doprava využíva sieť liniek metra, električiek a autobusov a zabezpečuje ju spoločnosť ROPID.

Metro

Tvoria ho 3 farebne rozlíšené linky A (červená),B (žltá) a C (zelená), ktoré tvoria základnú kostru celej dopravy a prepájajú Prahu s odľahlejšími lokalitami. Prestupné uzly tvoria stanice Můstek (A-B), Muzeum (A-C) a Florenc (B-C). Orientujete sa podľa prehľadnej mapy, kde sú vyznačené aj bezbariérové stanice, prestupy, či záchytné parkoviská.

V špičke jazdí pravidelne každé 2-4 minúty, cez víkendy a sviatky si počkáte nanajvýš 10 minút.

Električky „neboli tramvaje“

Sieť tramvají tvoria linky č. 1 – 26. V špičke jazdia v intervaloch 8 minút, linky č. 9, 17 a 22 sú tzv. osové linky a jazdia častejšie.

Po polnoci sú zavedené nočné tramvajové linky č. 91- 99 v 20 až 30 minútových intervaloch. Upozorňujeme, že vzhľadom k zvýšenému výskytu promile spolucestujúcich sa môže jednať i o adrenalínovú jazdu. Zastávka Lazarská je centrálnou prestupnou zastávkou všetkých nočných tramvají.

Ak sa chcete zahrať na turistu a pokochať výhľadom na Prahu využite historické tramvaje č. 42 a 43.  Za tento zážitok si však značne priplatíte.

Autobusová sieť

Autobusy majú zvyčajne vyššie časové intervaly a slúžia na spojenie Prahy s ťažšie dostupnými lokalitami. Súčasťou sú aj prímestské a nočné autobusy.

               „Ako si vyhľadám dopravné spojenie?“

Nenáročnou možnosťou je vyhľadávač spojenia dopravného podniku, alebo ROPIDu. S vyhľadaním spojenia a to vrátane aktuálneho meškania, či polohy dopravného prostriedku vám pomôže aplikácia PidLítačka. Obľúbená je i aplikácia Jízdní řády. Rýchlou alternatívou v prípade, že sa stratíte býva google maps, ktorý Vám na základe aktuálnej polohy vyhľadá ideálne spojenie i trasu k najbližšej zastávke.

               „Koľko stojí lístok? Kde si ho kúpim?“

Cenník dopravných lístkov nájdete tu. Deti do 15 rokov cestujú v Prahe zdarma, avšak od 10-tich rokov musia svoj vek preukázať platným dokladom s fotografiou. Bezplatne prepravíte malú batožinu, kočiar, alebo aj domáce zvieratá.

Vo všetkých električkách sa dá zakúpiť lístok i bezkontaktne, v metre a autobusoch bohužiaľ táto možnosť chýba.

Lístky zakúpite v predajných automatoch v staniciach metra, alebo u vybraných zastávok, nie všade však táto možnosť existuje. V takom prípade buď môžete lístok zakúpiť v informačnom stredisku DPP, či trafike, alebo poslať sms na číslo 902 06 vo formáte – DPT42, DPT31, DPT120 alebo DPT330.

               „Ako si vybavím mesačný, alebo ročný kupón?“

 Vybavte si tzv. lítačku, môžete tak využívať rôzne výhody a zľavy nielen v rámci pražskej dopravy, ale napríklad aj v kultúre.  Všetko vybavíte online z pohodlia gauča a dopravný podnik vám vašu lítačku pošle poštou na vami zvolenú adresu.

Podobné články